http://bdta.pl/files/gimgs/th-75_bdta72.jpg
http://bdta.pl/files/gimgs/th-75_P1130590.jpg

BDTA LXXII / 23.05.2015 / C-28 [33]
Split dwóch trójmiejskich projektów, powiązanych ze sobą personalnie za sprawą obecności w obu z nich Adama Witkowskiego. Materiał Langfurtki został zarejestrowany przez Michała Kupicza podczas 14 Biennale Sztuki Mediów WRO (11.05.2011), utwór Wolności został nagrany w studio DickieDreams w kwietniu 2014.

Langfurtka to projekt dźwiękowy dwóch gdańskich artystów Mikołaja Trzaski i Adama Witkowskiego. Słowo langfurtka pochodzi od niemieckiej nazwy dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz (Langfuhr), w której oboje mieszkają. Mikołaj, na co dzień ceniony muzyk, zagłębiający się w muzykę improwizowaną, grający ze światową czołówką free jazzu i Adam, artysta wizualny, śpiewający czasami piosenki w zespołach Samorządowcy oraz Gówno. To tylko z pozoru dwa różne światy artystycznej wypowiedzi. Poza sąsiedztwem łączy ich również podobna droga edukacji artystycznej, w szczególności studia w pracowni intermedialnej gdańskiej ASP, prowadzonej przez Witosława Czerownikę i Wojtka Zamiarę, którą to wspominają, jako miejsce szczególnie ważne dla rozwoju własnych osobowości. Langfurtka bazuje na odczuwaniu i przetwarzaniu audiosfery najbliższego otoczenia, domu, ulicy, dzielnicy. Na fundamencie struktur dźwiękowych, pochodzących z najbliższego otoczenia, nabudowywane są formy sonicznych, elektro-akustycznych improwizacji. Instrumentarium to proste analogowe urządzenia, często własnej konstrukcji oraz saksofony, gitary. Akustyczne wibracje wprowadzane są w tor elektrycznych impulsów, a sprzężenia zwrotne układów elektrycznych uwalniane jako akustyczne reakcje głośników. Wszystko toczy się w miłej, dobrosąsiedzkiej atmosferze przesiąkniętej strachem przed zagładą.

Wolność to improwizujący zespół muzyczny z Gdańska, posługujący się instrumentarium klasycznego rockowego power trio. Tworzą go: Wojciech Juchniewicz (bas), Krzysztof Topolski (perkusja), Adam Witkowski (gitara). Muzyka grana przez skład, to balansowanie na krawędzi pomiędzy kiczowatą kliszą psychodelicznego rocka a free jazzowym poszukiwaniem nowej muzycznej formy. Wszyscy członkowie zespołu współtworzą również inne trójmiejskie składy i projekty m.in.: Ludzie, Gówno, Trupa Trupa, Nagrobki, Arszyn, 0404, etc.